בן המלך והעני

כשהנסיך אדוארד בורח מהארמון הוא פוגש את טום העני. הילדים מגלים שהדמיון המוחלט ביניהם מאפשר להם להחליף מקומות. טום נכנס לארמון, אדוארד נשאר ברחוב, וההרפתקאה מתחילה.

א׳-ד׳

55

500

play1
thex Created with Sketch.

הצגה זו ניתנת לצפייה בהיכל התרבות הדיגיטלי של תיאטרון גושן

להצעות ומבצעים נוספים לחצו כאן

על פי מארק טווין

יוצרים:

מחזה ובימוי: צביה הוברמן
מוסיקה: יוסי סידי
עיצוב תפאורה: טליה אוטולנגי
עיצוב תלבושות: טליה אוטולנגי, לימור הרשקו דרור
עיצוב תאורה: אורי מורג
מילים לשירים: יאיר פרומר
צילום סטילס: לימור הרשקו ואלון לוי

משתתפים:

אלון לוי
אסף דגני
אורי שילה
אליאור אליהו אמסלאם
אדם הירש
חנן שוורצברג
הילה הויזמן

הסיפור:

טום ואדוארד הם שני ילדים הגדלים במקומות שונים. טום גדל במשפחה ענייה מאד, ואילו אדוארד גדל בארמונו שלך מלך אנגליה.
יום אחד נפגשים הילדים במקרה, ומגלים כי הם דומים באופן מפתיע זה לזה. הם מחליטים להחליף ביניהם בגדים וגם תפקידים.
טום נשאר בארמון ואילו אדוארד יוצא אל רחובות לונדון. אף אחד מהם לא מעלה בדעתו מה מצפה לו.
מכאן מתחילה שרשרת אירועים שחלקם משעשעים וחלקם מרגשים עד דמעות. טום לומד שלא פשוט להיות נסיך, ואילו אדוארד לומד להכיר מקרוב את העם שלו.
כאשר מסתיימת ההרפתקה של שני הילדים מבינים שניהם שהדור הצעיר יכול לפעול למען חברה צודקת יותר, ולהביא תקוה חדשה לממלכה.

שילוב מנצח של מחזה מרגש, תפאורה מרשימה ותלבושות תקופתיות, עם מסר אקטואלי על אמונה באדם באשר הוא אדם.

ביקורת:
עליס בליטנטל, קפה דה מרקר

ביקורת על בן במלך והעני ו"אני ירושלמי" - עליס בליטנטל

‎ אמנות ובמה גם לילדים מגיע.. יום רביעי, 17/8/16, 20:15

גם לילדים מגיע תיאטרון משובח.
תיאטרון גשן מרים מסך.
לקראת שנת הלימודים ועימה עונת תיאטרון חדשה, העלה התיאטרון לילדים ולנוער "גשן"ביום תיאטרון ארוך את מיבחר ההצגות החדשות. שכוונו בעיקר למנהלי בתי ספר והחוגים הדרמטיים שבהם, כדי שיבחרו מה להעלות בפני הקהל הצעיר. בכך, הם בונים את קהל היעד לתיאטרון מקרב הדור הבא.

פתחנו בהצגת "בן המלך והעני". הסופר מרק טוויין כתב את הסיפור על בנו של המלך הנרי ה8, אדוארד, שהיה יורש העצר. צביה הוברמן (בימאית הבית של תיאטרון גשן) עיבדה וביימה את הסיפור למחזה עם סוף טוב, והרבה מוסר השכל לילדים, תוך העמדת סצינות המרתקות ומרגשות את הילדים. למעשה, במציאות, אדוארד נפטר בהיותו בן חמש עשרה בלבד, זמן קצר לאחר שהומלך עם מות אביו. אחותו אליזבת, היתה למלכת אנגליה שמלכה ביד חזקה וזרוע נטויה והפכה לסמל לבני ארצה.

על רקע תפאורה מלבבת בשפעת צבעיה, עם אלמנטים עיצוביים מלכותיים, שאותם עיצבה טליה אוטולנגי, ועם התלבושות האותנטיות של אנשי המלכות ולעומתם – דלת העם – מתפתחת ידידות בין בן המלך, אדוארד, והנער העני הדומה לו להפליא - טום. מדהים עד כמה השחקן חנן שוורצברג כטום, העני ו- אדם הירש כנסיך דומים בתפקידיהם; שניהם בלונדינים עם עיניים כחולות, תואמי גובה וצורה ומקסימים. לכן היה להם כה קל לבצע את חילופי התפקידים בסיפור, ולאפשר בכך לנסיך - לגלות כיצד חיים פשוטי העם, בעוד טום - לומד על מורכבות תפקידו של הנסיך, והמטלות והגינונים המחייבים אותו.

חילופי זהויות מרבים להופיע, בין היתר, בקומדיה דל ארטה ובקומדיות של שייכספיר. בעזרתם ניתן לללמוד כיצד הבגד הוא גורם חשוב ביצירת התדמית של אדם. למעשה, כשמשתחווים לבן מלוכה – משתחווים לבגד, למעמד. ולהיפך. זהו לקח המצוי כאן רק ברמיזה, לא כמו במחזהו של גלדרודה " אסקוריאל". אחרי הכל, זהו סיפור לילדים, והלקח העיקרי בו הוא קבלת האחר, והידידות הכנה והאמיתית שנוצרת בין ילדים. ידידות שעשויה להביא לשינוי חברתי ותיקון עיוותים חברתיים.
שאר השחקנים המצוינים הם אליאור אליהו אמסלם, אורי שילה השחקן הדרמטי המרשים מאד כאביר, הילה הויזמן היפה ובעלת הקול המקסים כנסיכה אליזבת, אסף דגני כ"הרטפורד" ואלון לוי. את המילים לשירים שהילדים כה אוהבים שישובצו בהצגות עבורם, כתב יאיר פרומר, ועל המוסיקה היפה אחראי יוסי סידי.

הצגה מקסימה שהילדים בני כל הגילאים התלהבו ממנו (כולל הילדים מכיתה ח'). כי כידוע, נסיכים ונסיכות הם שיא הדרמה התיאטרלית עבורם, והתגלמות הקסם - גם בסרטים. בצילום העליון של לימור הרשקו נראים כל שחקני הצגת בן המלך והעני.

ההצגה השניה "אני ירושלמי" מבוססת על סיפורו של הזמר והשחקן יהורם גאון. את דמותו כילד ונער מגלם שפי מרציאנו המדהים כ"יורם". מרציאנו זכור מתפקידו בהצגת "הנאהבים והנעימים" בסיום הסטודיו של יורם לוינשטיין. יהורם גאון גדל בשכונת בית הכרם, אך הקשר החזק שלו לסבו, שגר בעיר העתיקה והשפיע עליו בבחירת דרכו האמנותית, מביא להצגה את ניחוח הזכרונות מכל מה שהתרחש בירושלים בשנות הארבעים, בעת השלטון הבריטי. הצופים הצעירים סופגים מההצגה ידע על ההתארגנות של הישוב היהודי, במיוחד הצעירים, להתנגדות לשלטון הבריטי, שהיה בעל נטיה ברורה לטובת הערבים. כל מי שנתפס ובכליו כלי נשק, או אפילו כדור או רימון (מקרב היהודים כמובן), היה נשפט למוות ונתלה. המתח בעת פרוץ מלחמת העצמאות, העימותים של הנערים עם הוריהם הדואגים להם, מומחשים יפה בעזרת שלל הטיפוסים שבהצגה, אותם מגלמים ברוב חן ובעסיסיות אביב כרמי כסבתו של יורם; אורית עזריב כאמו; וערן פרץ בתור אביו של יורם,, דניאל ורטהיים כ-"ג'ינג'י, וגיא הירש כ"בנימין”,– כולם מקצועניים להפליא, בגלמם טיפוסים שונים ומגוונים, כך שהתמונה העולה בפני הילדים עשירה ומגוונת. בנוסף, השפה העברית הנפלאה זוכה לקבל כאן בהצגה את מקומה הראוי. פשוט תענוג לשמוע את השפה הכה משובחת ולירית כאחת, לעומת שפת הרחוב המושמעת לרוב בסרטים או בהצגות מסחריות.

בימאי ההצגה ומנהלה המוסיקלי הוא ירון כפכפי הנודע, שהחל את דרכו כבימאי להקת "השכנים של צ'יץ'”, ומתמחה בהצגות המשלבות מוסיקה ריקוד ומשחק גם יחד. לצידו - עוזר הבימאי יאיר מוסל, שאף ביים את "הנאהבים והנעימים שהוזכרה לעיל. מה גם, שעל כל זאת, שיריו של יהורם גאון הכה מוכרים צובטים את הלב. ושיאם – כשברקע, בהקרנת הוידיאו ארט המדהימה של ינון פורת, נראה גאון עצמו שר את השיר המסיים בשילוב עם עם שפי מרציאנו שעל הבמה. את עיצוב התפאורה והאביזרים עשו בתיה וומיכאל סגל-פיק. את התלבושות עיצבה רונה בקרמן, ועל התנועה אחראית לימור רוז.

בצילום התחתון של ירון כפכפי נראים: שפי מרציאנו, אורית עזריב, גיא הירש ואביב כרמי.
הצגה זו מיועדת לגילאי ד' עד י'.
לסיכום: הצגות ילדים ונוער מושקעות עם מיטב השחקנים והיוצרים, כי גם לילדים מגיע.

http://cafe.themarker.com/review/3331834/

http://www.news1.co.il/Archive/0024-D-113863-00.html

שוש רהב, גוד טיימז

תיאטרון גושן לילדים עם הצגות חדשות גושן - תיאטרון רפרטוארי הנתמך על ידי המדינה ונחשב לאחד התיאטראות המובילים להצגות ילדים ונוער בישראל 05:25 (19/08/16) שוש להב

תיאטרון גושן לילדים קיים למעלה מ-25 שנה והוא תיאטרון רפרטוארי הנתמך על ידי המדינה ונחשב לאחד התיאטראות המובילים להצגות ילדים ונוער בישראל.

התיאטרון שהוקם ע"י השחקן-אמן יואב שמר, ואשת החינוך לגיל הרך, אביגיל שמר- אהרון, שם לו כיעד לפתח ולהפיק מופעים לילדים ונוער, מתוך אמונה כי ההצגות בהן צופים הילדים בראשית דרכם, מטביעות את חותמן ומעוררות דרך החוויה הרגשית-אמנותית את האהבה לתיאטרון, במטרה שאמנות זו תצליח לעורר מודעות, עוצמה ורצון לשינוי אישי וחברתי.

כדי להשיג מטרה זו, מעלה התיאטרון הצגות, מופעי מחול, מופעי מוזיקה ברמת איכות גבוהה ומקצועית ועובד עם מיטב האמנים והיוצרים בתחום, ביניהם: הבימאי והמוזיקאי ירון כפכפי, הבימאי והמחזאי יאקימחרז ז"ל, הבימאית והמחזאית צביה הוברמן, הכוריאוגרפית לימור רוז ועוד רבים אחרים.

מידי שנה צופים במופעי התיאטרון אלפי איש, בעיקר ילדים ובני נוער, במסגרת סל תרבות, תוכניות מנויים, מתנ"סים וועדי עובדים. כמו כן, התיאטרון מופיע גם בארה"ב, בקרב קהילות יהודיות.

אנחנו נכחנו בארבע הצגות, כל אחת פתחה בפנינו צוהר לתקופה שונה, מקום שונה, ועלילה שונה: חלום, אגדה, מציאות והיסטוריה.

"מחול הגחליליות"

מאת יאקימחרז, (לגילאי גן – ג'), מציג בפנינו את העולם הקסום שבשלולית החורף, שם אנו פוגשים את לילית הגחלילית השונה שבלילה אינה מאירה.

לילית מסולקת מן הלהקה על ידי המלכה ויוצאת לדרכה יחד עם ידידה הצרצר לחפש חברים אחרים שיסכימו לקבל אותה. צרצרים, חרגולים ונמלים פוגשים בלילית אך לא מוצאים אותה מתאימה לחברתם.

בעוד היא מיואשת ואבודה, לוכדים העכבישים את המלכה הגחלילית. האם לילית תצליח להציל את המלכה, ותזכה לשוב ללהקה?

עולם שלולית החורף מופיע כאן במלוא הדרו במופע מחול ססגוני, צבעוני, רב משתתפים ורב דמויות. ממש חגיגה לעיניים ולאוזניים.

שחקנים: דורון ישינסקי, מאיה קופצ'יק, עפרה מייטיס, ילנה קרושקו, דימה ברחוב, ויטל גיזלגיל/ אלכסנדר שבצוב, אירן חשפר, מריאן אורינצב

"בן המלך והעני"

מאת צביה הוברמן, על פי הקלסיקה המרגשת של מרק טווין, (א'-ד'), המחזה מעביר אותנו לאנגליה של המאה ה-16, שם פגשנו את טום ואדוארד, האחד בן המלך והשני נער עני, המתחלפים ליום אחד. אדוארד יוצא לרחובות לונדון וטום נשאר בארמון. שני הילדים חולמים על חברה צודקת יותר ומאמינים כי יש בכוח הדור הצעיר להוביל לשינוי. זהו שילוב של מחזה מרגש, תפאורה מרשימה ותלבושות תקופתיות עם מסר אקטואלי על אמונה ביכולת האדם ובכוחו לחולל שינוי.

שחקנים: אורי שילה, אליאור אליהו אמסלאם, אדם הירש, חנן שוורצברג, הילה הויזמן, אסף דגני, אלון לוי.

"משמשים"

מאת מיכל קליין, (ג'- ה') החזיר אותנו לחופש הגדול במושב בארץ בו חבורת נערים מתמודדים עם ילדה עיוורת המגיעה למושב. הם עוברים ביחד הרפתקה מרתקת בחיפוש אחר אוצר ארכיאולוגי ותוך כדי כך לומדים להכיר את האחר, לראות אותו באור שונה ולהבין כי הדמיון עולה על השוני וכולם ילדים בעלי רצונות וחלומות דומים.

שחקנים: דורון גוברמן, יעל נחום, גל בן ארצי, אושר בית הלחמי, אביב קושניר.

"אני ירושלמי"

מאת ירון כפכפי, בהשראת סיפור חייו של יהורם גאון (ד'-י'), מציג בפנינו את ירושלים מהימים שלפני קום המדינה ועד לאיחודה במלחמת ששת הימים,בעיניו של הילד יהורם גאון החולם על הגשמה עצמית. אנו מלווים את יהורם ואת חלומו להיות שחקן וזמר, משנות ילדותו, עוקבים אחריו ואחרי בני משפחתו וחבריו, בשנות נערותו , בשרותו הצבאי ועד לשנות בגרותו והגשמת חלומו להיות שחקן וזמר. השירים הקלאסיים של יהורם גאון שזורים בעלילה ומשולבים בתפאורה מרשימה ובקטעי וידאו הסטורים הממחישים את רגשותיו ומאווייו עד להגשמת חלומו.

שחקנים: אביב כרמי, אורית עזריב, גיא הירש, דניאל ורטהיים, ערן פרץ/עופר רגירר, שפי מרציאנו.

**

מה שהיה מקסים בעיני, הוא שגם אני – המבוגרת, וגם הילדים שהקיפו אותי, יצאנו מאולם התיאטרון מלאי חוויות וריגושים.

תיאטרון גושן לילדים – תיאטרון במיטבו !!

http://www.goodtimes.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=1672032

ציפי פרקש, הדיסקונטאים

תיאטרון גושן – יום חשיפת ההצגות החדשות מאת ציפי פרקש.

חוויה לצעירים ולמבוגרים בהצגות תיאטרון גושן – תיאטרון רפרטוארי הנתמך על ידי המדינה ונחשב לאחד התיאטראות המובילים להצגות ילדים ונוער בישראל.

הוזמנתי עם שני נכדי לצפות ביום חשיפת ההצגות החדשות לשנת הלימודים הבאה. הנכדים, שצפו במסגרת הגן ובית הספר במבחר מהצגות התיאטרון בשנה שעברה, חיכו לאירוע בכיליון עיניים.

תיאטרון גושן לילדים קיים למעלה מ-25 שנה והוא תיאטרון רפרטוארי הנתמך על ידי המדינה ונחשב לאחד התיאטראות המובילים להצגות ילדים ונוער בישראל.

התיאטרון שהוקם ע"י השחקן- אמן יואב שמר ואשת החינוך לגיל הרך, אביגיל שמר- אהרון, שם לו כיעד לפתח ולהפיק מופעים לילדים ונוער, מתוך אמונה כי ההצגות בהן צופים הילדים בראשית דרכם, מטביעות את חותמן ומעוררות דרך החוויה הרגשית-אמנותית את האהבה לתיאטרון, במטרה שאמנות זו, תצליח לעורר מודעות, עוצמה ורצון לשינוי אישי וחברתי.

כדי להשיג מטרה זו מעלה התיאטרון הצגות, מופעי מחול, מופעי מוסיקה ברמת איכות גבוהה ומקצועית ועובד עם מיטב האמנים והיוצרים בתחום, ביניהם: הבימאי והמוזיקאי ירון כפכפי, הבימאי והמחזאי יאקימחרז ז"ל, הבימאית והמחזאית צביה הוברמן, הכוריאוגרפית לימור רוז ועוד רבים אחרים.

מידי שנה צופים במופעי התיאטרון אלפי איש, בעיקר ילדים ובני נוער, במסגרת סל תרבות, תוכניות מנויים, מתנ"סים וועדי עובדים. כמו כן, התיאטרון מופיע גם בארה"ב, בקרב קהילות יהודיות.

אנחנו נכחנו בארבע הצגות, כל אחת פתחה בפנינו צוהר לתקופה שונה, מקום שונה, ועלילה שונה: חלום, אגדה, מציאות והיסטוריה:

  • "מחול הגחליליות" – יאקימחרז, (לגילאי גן – ג'), מציג בפנינו את העולם הקסום שבשלולית החורף שם אנו פוגשים את לילית הגחלילית השונה שבלילה אינה מאירה.

לילית מסולקת מן הלהקה על ידי המלכה ויוצאת לדרכה יחד עם ידידה הצרצר לחפש חברים אחרים שיסכימו לקבל אותה. צרצרים, חרגולים ונמלים פוגשים בלילית אך לא מוצאים אותה מתאימה לחברתם.

בעוד היא מיואשת ואבודה, לוכדים העכבישים את המלכה הגחלילית. האם לילית תצליח להציל את המלכה, ותזכה לשוב ללהקה?

עולם שלולית החורף מופיע כאן במלוא הדרו במופע מחול ססגוני, צבעוני, רב משתתפים ורב דמויות. ממש חגיגה לעיניים ולאוזניים.

שחקנים: דורון ישינסקי, מאיה קופצ'יק, עפרה מייטיס, ילנה קרושקו, דימה ברחוב, ויטל גיזלגיל/ אלכסנדר שבצוב, אירן חשפר, מריאן אורינצב.

  • "משמשים" – מיכל קליין, (ג'- ה') החזיר אותנו לחופש הגדול במושב בארץ בו חבורת נערים מתמודדים עם ילדה עיוורת המגיעה למושב. הם עוברים ביחד הרפתקה מרתקת בחיפוש אחר אוצר ארכיאולוגי ותוך כדי כך לומדים להכיר את האחר, לראות אותו באור שונה ולהבין כי הדמיון עולה על השוני וכולם ילדים בעלי רצונות וחלומות דומים.

שחקנים: דורון גוברמן, יעל נחום, גל בן ארצי, אושר בית הלחמי, אביב קושניר.

  • "בן המלך והעני" - צביה הוברמן, על פי הקלסיקה המרגשת של מרק טווין, (א'-ד'), המחזה מעביר אותנו לאנגליה של המאה ה-16, שם פגשנו את טום ואדוארד, האחד בן המלך והשני נער עני, המתחלפים ליום אחד. אדוארד יוצא לרחובות לונדון וטום נשאר בארמון. שני הילדים חולמים על חברה צודקת יותר ומאמינים כי יש בכוח הדור הצעיר להוביל לשינוי. זהו שילוב של מחזה מרגש, תפאורה מרשימה ותלבושות תקופתיות עם מסר אקטואלי על אמונה ביכולת האדם ובכוחו לחולל שינוי.

שחקנים: אורי שילה, אליאור אליהו אמסלאם, אדם הירש, חנן שוורצברג, הילה הויזמן, אסף דגני, אלון לוי.

  • "אני ירושלמי" – ירון כפכפי בהשראת סיפור חייו של יהורם גאון(ד'-י'), מציג בפנינו את ירושלים מהימים שלפני קום המדינה ועד לאיחודה במלחמת ששת הימים,בעיניו של הילד יהורם גאון החולם על הגשמה עצמית. אנו מלווים את יהורם ואת חלומו להיות שחקן וזמר, משנות ילדותו, עוקבים אחריו ואחרי בני משפחתו וחבריו, בשנות נערותו , בשרותו הצבאי ועד לשנות בגרותו והגשמת חלומו להיות שחקן וזמר. השירים הקלאסיים של יהורם גאון שזורים בעלילה ומשולבים בתפאורה מרשימה ובקטעי וידאו הסטורים הממחישים את רגשותיו ומאווייו עד להגשמת חלומו.

שחקנים: אביב כרמי, אורית עזריב, גיא הירש, דניאל ורטהיים, ערן פרץ/עופר רגירר, שפי מרציאנו.

אני וגם נכדי יצאנו מאולם התיאטרון נרעשים ומלאי חוויות שעבדו על כל החושים: תפאורות נהדרות, מוסיקה מגוונת, מחול, דרמה, קטעי וידאו, עבר, הווה, חלום ומציאות והרבה מאד חומר למחשבה.

http://www.hadiscontaim.co.il/?p=14744#more-14744